Vydařený den

úterý 7. říjen 2008 09:15

To byl ale lítý boj, kus chybí ...

Myslím, že o pěkných chvílích, dobrých lidech a hezkých věcech by se mělo dát vědět. Protože všechny tyto atributy se sešly v neděli 21.září ve středisku Diakonie ve Vlašimi, pokusím se o tom trochu povyprávět.

Byl to Den otevřených dveří. Začal podle předpokladu v deset hodin dopoledne bohoslužbou sboru Českobratrské církve evangelické. Po ní se sešli bývalí i současní klienti, bývalí i současní zaměstnanci, pozvaní hosté i návštěvníci z Benešova, Vlašimi  a okolí, aby si prohlédli pečlivě připravený, uklizený a přátelsky naladěný dům. A tak se u kávy a čaje hodně vzpomínalo na roky předchozí, ale nechyběly ani informace o současné organizaci života v domě, kde jsou nyní poskytovány hned dvě služby - Dům pro matku a dítě a Dům na půl cesty. Zájemci nahlédli i do několika pokojů, prošli rozlehlým pozemkem  a potom si všichni pochutnali na občerstvení, které z vlastních zdrojů připravili hostitelé. A už se přiblížilo odpoledne v očekávání zajímavého kulturního programu. 

Nejdřív zazpívala děvčata z pěveckého sboru Základní školy Sídliště Vlašim několik písní, především skotských a irských, ale došlo i na moravské lidové. Bylo to živé, temperamentní vystoupení, které souznělo s nasazením doprovázející paní učitelky. Sborové zpěvačky nás okouzlily, zaujaly a roztančily. Jedna z nejmladších obyvatelek Azylového domu, dvouletá Simonka, předvedla taneční variace na výrazně rytmické písně, pak se přidal i malý Milánek. Bylo to spontánní; a vlastně největší vyznamenání pro děvčata a především pro sbormistryni, na které je znát, že pečlivě písně svým svěřenkyním vybírá (a upravuje), aby je společné zpívání bavilo.

Po chvilce odpočinku připravil vystoupení známý pražský soubor Buchty a loutky. Pohádka Tři prasátka bavila nejen děti, ale možná ještě víc dospělé. Bylo to moc dobré představení, potlesk nebral konce. Diváci ocenili nevšednost vyprávění, vtip i výpravu. Je úžasné, co dokážou vytvořit tři nápadití umělci!

Nu, a pak dorazila ze Sedlce - Prčice skupina historického šermu Páni ze Zvěřince. Trochu se zaškaredilo počasí, ale na zahradě pod domem přihlíželo šarvátkám množství nadšených příznivců. Nasazení vystupujících šermířů bylo tak obrovské, že dokonce zlomili meč. O to víc zaujali - a přihlížející kluci měli o čem debatovat.

Závěrem dne vystoupil osobitý kytarista a zpěvák Oldřich Janota, který zklidnil, završil program Dne otevřených dveří a naladil své posluchače na přemýšlivou notu. Bylo to důstojné zakončení vydařené neděle.

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Psát bych zkusila třeba o "našem" zloději, o hlídání vnoučat, o studentech, o pubertě nejmladší dcery; možná o prvních láskách, o nemocech, o nelegálním software, o venčení pejska, o městě, o vlacích, o netopýrech...

Jsem máma, babička, teta, kmotra, manželka, sestra, dcera. A taky kamarádka a bývalá kolegyně. A ještě učitelka (taky bývalá, jsem už důchodce). Nejsem nula, jsem NULI.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Jiří KAMEN: Kinžál
  • Jan PÁSEK: Tančili jsme holanďana
  • Pavla SMETANOVÁ: Pod cypřišem se sklenkou ouza
  • Zuzana ZAJÍCOVÁ: Drsný život zralé ženy
  • Naďa DUBCOVÁ: Nepravidelný deník české rentiérky

Co právě poslouchám

  • Poletíme?