Amatérská Prodanka, leč profesionální

čtvrtek 1. březen 2012 08:50

Zdánlivý protimluv nadpisu hned vysvětlím. V sobotu jsem byla na Prodané nevěstě, lidové hře se zpěvy a tanci, kterou secvičili ochotníci, avšak vystřihli ji jako profesionálové. A proč "secvičili"? Protože to byli sokolíci!

Benešovské Divadlo Na Poště jsem ještě nezažila tak plné. Mladí, staří, předškoláci, ředitelé škol, rytíři, prodavači, účetní ... Atmosféra byla skvělá, ani nedokážu popsat dojmy z toho úžasného  představení. Ochotníci vůbec nepůsobili amatérsky, mluvili, tančili i zpívali výborně. Každou chvíli se ozval potlesk, často ohlušující; na závěr byl i standing ovation. Já jsem byla dojatá tím půvabným provedením; ztratila jsem schopnost vyjadřování i zpěvu (na přídavek jsme mohli s aktéry zazpívat "Proč bychom se netěšili").

S odstupem hodnotím perfektní výkony sboru, tanečníků, hudebníků, komediantů; prostě všech zúčastněných. V centru pozornosti byli vynikající představitelé  hlavních rolí, a to rodičů, Esmeraldy, Jeníka, Mařenky a Vaška, ale největší obdiv sklidil famózní Kecal, takto bývalý zástupce ředitele benešovského gymnázia, pan profesor Pilát. Téměř sedmdesátiletý mladík!

Ochotníci nevystupovali jen v Benešově, předtím byli na více místech - samozřejmě v Pyšelích, v Lázních Toušeň, ve Slatiňanech, v Litovli, v Praze ... Všude měli velký úspěch a přestavení od představení ještě zrají; u nás byli prostě obdivuhodní! A vrcholem bude uvedení na XV. všesokolském sletu letos v Praze u příležitosti 150. výročí Sokola. Na jutubku je krátký klip z prvních vystoupení, a tak se podívejte, i když prožitek na místě to nemůže nahradit:

 

Velký dík patří všem, kdo se na představení podíleli, a to především čtyřem sokolským souborům - členům Sokolského divadla z Lázní Toušeň, Ochotnického spolku Sokola Pyšely, Národopisného souboru Formani ze Sokola Slatiňany a Smíšeného pěveckého souboru Gaudium Praha ze Sokola Královské Vinohrady a 1.LF Univerzity Karlovy. Ale také realizačnímu týmu, který čítá přes 20 lidí a hlavně - hlavně panu režiséru Bohumilu Gondíkovi.

Tihle všichni nám dali cenný dar - věnovali nám svůj volný čas; fůru volného času (od prvních čtení přes zkoušky až po závěrečná vystoupení). Potěšili nás, obohatili nevídaně - ale jistě i sebe. Ještě jednou - moc děkuji.

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Psát bych zkusila třeba o "našem" zloději, o hlídání vnoučat, o studentech, o pubertě nejmladší dcery; možná o prvních láskách, o nemocech, o nelegálním software, o venčení pejska, o městě, o vlacích, o netopýrech...

Jsem máma, babička, teta, kmotra, manželka, sestra, dcera. A taky kamarádka a bývalá kolegyně. A ještě učitelka (taky bývalá, jsem už důchodce). Nejsem nula, jsem NULI.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Jiří KAMEN: Kinžál
  • Jan PÁSEK: Tančili jsme holanďana
  • Pavla SMETANOVÁ: Pod cypřišem se sklenkou ouza
  • Zuzana ZAJÍCOVÁ: Drsný život zralé ženy
  • Naďa DUBCOVÁ: Nepravidelný deník české rentiérky

Co právě poslouchám

  • Poletíme?