A Ty se ptáš, co já

čtvrtek 19. leden 2012 08:50

aneb jak se hloupě ptát.

Ptát se hloupě není žádné umění.

Vynikají v tom někteří reportéři. Třeba předseda vlády na tiskové konferenci sděluje, že pro řešení určitého problému uvažují o variantě A, variantě B a možná  i C, ale v tuto chvíli nemůže říct, která varianta bude využita. Načež se reportér fundovaně zeptá, zda si premiér myslí, že se bude postupovat podle varianty A.

Ještě zřejmější je to při pronásledování různých lidí, kteří nechtějí odpovídat. Například kohosi odsouzeného honí reportér při odchodu ze soudní síně a ptá se: "Co tomu říkáte?" Dotyčný mlčí, maximálně utrousí "no comment" a v nejlepším případě zřetelně vysloví: "Nevinen."

Ale hloupě se někdy ptají i naši přátelé, příbuzní nebo partneři. Jeden hoch, který si se mnou kdysi chtěl začít nějaký vztah, mi napsal: "Můžu za tebou chodit?"

No, a samozřejmě se občas hloupě ptáme i my sami. Předvedu se. V neděli ráno jsem odešla do města v době, kdy muž ještě spal. Když jsem mířila domů, napadlo mě, že by pro mne mohl dojet, abych stihla dovařit oběd co nejdříve. Přemýšlela jsem chvilku, zda zavolat či ne; nakonec jsem jeho číslo vytočila. Ozval se mi a já pronesla: "Spíš ještě?" 

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Psát bych zkusila třeba o "našem" zloději, o hlídání vnoučat, o studentech, o pubertě nejmladší dcery; možná o prvních láskách, o nemocech, o nelegálním software, o venčení pejska, o městě, o vlacích, o netopýrech...

Jsem máma, babička, teta, kmotra, manželka, sestra, dcera. A taky kamarádka a bývalá kolegyně. A ještě učitelka (taky bývalá, jsem už důchodce). Nejsem nula, jsem NULI.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Jiří KAMEN: Kinžál
  • Jan PÁSEK: Tančili jsme holanďana
  • Pavla SMETANOVÁ: Pod cypřišem se sklenkou ouza
  • Zuzana ZAJÍCOVÁ: Drsný život zralé ženy
  • Naďa DUBCOVÁ: Nepravidelný deník české rentiérky

Co právě poslouchám

  • Poletíme?