Hebe Kohlbrugge

čtvrtek 16. červen 2011 08:50

Hebe Kohlbrugge
iFORUM UK Praha

Ve svých šedesáti letech si myslíte, že jste žili plně, že jste někomu pomohli, že jste něco dokázali a že  už pomalu máte čas k odpočívání a nostalgii - a pak rána mezi oči; potkáte téměř stoletou ženu, která je mnohem mladší než vy, která je užitečnější než vy, která je skromnější než vy. Tu pecku mi uštědřila drobná Holanďanka, Hebe Kohlbrugge.

Hebe Kohlbrugge, nizozemská protestantka, je autorkou knihy pamětí Dvakrát dvě je pět (s podtitulem "Můj nevypočitatelný život od roku 1914"), kterou vydalo nakladatelství Eman. Na cestu ke čtenářům ji vyprovodila autorka osobně v pátek 20. května na slavnostním uvedení v Praze. Přítomen byl také velvyslanec Nizozemského království pan Henneman.

Než začnu cokoliv dalšího psát, vyznávám se ze základního pocitu - Hebe je úžasná žena!

Bystrá, devadesátisedmiletá, usměvavá křesťanka, okouzlila svou bezprostředností a elánem všechny, kdo přišli do velké posluchárny Evangelické fakulty UK a zcela ji zaplnili. Okamžitě se mi stala osobou blízkou až důvěrnou, a tak přijměte s pochopením, že ji budu nazývat pouze křestním jménem. 

Nejprve vystoupili lidé, kteří se podíleli na vydání knížky a na uvedené prezentační akci:
- Ladislav Hejdánek, emeritní profesor ETF UK, dlouholetý spolupracovník a přítel Hebe, autor předmluvy
- Monika Žárská, překladatelka
- Tomáš Trusina, nakladatel
- Martin Prudký, prorektor UK a organizátor setkání

Následovalo čtení úryvků z knížky a potom už promluvila Hebe. Vyprávěla nám některé zážitky ze svého života - o čtyřech českých spoluvězeňkyních v koncentračním táboře a vývoji vztahů s nimi po válce, o některých okamžicích v okupovaném Holandsku, o své snaze pomoci církvi, studentům a přátelům v poúnorovém Československu ... Vyprávěla dlouho, poutavě, bez zaškobrtnutí (v německém jazyce!).

A tak se těším na přečtení knížky, kterou jsem zatím jen prolistovala. Hebe v ní zachycuje své působení nejen v Holandsku, Německu a Československu, ale také v Sedmihradsku, Maďarsku, Polsku, Jugoslávii i Rusku, Estonsku, Egyptu a Iránu. Vyprávění je doplněno dobovými fotografiemi.

P.S. Knížku vřele doporučuji, kontakt je zde (stačí prokliknout :-). Podrobnější informace ze setkání najdete tady, také tady a tady.

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Psát bych zkusila třeba o "našem" zloději, o hlídání vnoučat, o studentech, o pubertě nejmladší dcery; možná o prvních láskách, o nemocech, o nelegálním software, o venčení pejska, o městě, o vlacích, o netopýrech...

Jsem máma, babička, teta, kmotra, manželka, sestra, dcera. A taky kamarádka a bývalá kolegyně. A ještě učitelka (taky bývalá, jsem už důchodce). Nejsem nula, jsem NULI.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Jiří KAMEN: Kinžál
  • Jan PÁSEK: Tančili jsme holanďana
  • Pavla SMETANOVÁ: Pod cypřišem se sklenkou ouza
  • Zuzana ZAJÍCOVÁ: Drsný život zralé ženy
  • Naďa DUBCOVÁ: Nepravidelný deník české rentiérky

Co právě poslouchám

  • Poletíme?