O prvním dojmu

čtvrtek 10. červen 2010 08:50

Prvni dojem - balonova invaze :-)
NULI

V životě často rozhoduje o mnoha věcech první dojem. Nebo alespoň spolurozhoduje. Myslím, že je to svým způsobem nespravedlivé. Obzvláště v rovině lidské. Nemáte svůj den, jste unavení, přeřeknete se, zatváříte se, nezareagujete, zareagujete, jste přemýšliví, jste asertivní, cosi nepochopíte, cosi neodhadnete, nevhodně se obléknete, vypadáte zamračeně, vypadáte bujaře ... Prostě - kdo Vás nezná, tady a teď, právě v tomto okamžiku cítí, že nesplňujete jeho představy či požadavky, nesedíte mu nebo ho dokonce pobuřujete.

Nejvíc mě mrzí, že jsem určitě takhle postupovala u někoho i já a nenašla jsem čas nebo příležitost  špatný první dojem si ověřit nebo změnit. A také mne leckdy někdo odsoudil nebo nesnesl na základě prvního dojmu, což mi rovněž není jedno.

Ale často se stává, že ten první dojem sedí. Že váš vnitřní pocit,  váš vjem posoudí člověka nebo situaci lépe, než vy sami svým rozumem nebo citem.

Určitě máte ve své paměti některé první dojmy uchovány. Jak příjemné, tak nepříjemné; možná i ty neutrální. Já si ve spojitosti s letošními volbami, jejichž výsledky mne spíše zaskočily, vzpomínám na první dojmy z vystoupení některých politiků v prosinci 1989.

Jako první se mi vždy vybaví tato scénka: Je večer nebo noc, nějaký sál či chodba, přítmí, pracovníci televize osvětlí muže, ten nese na talířku chlebíček a na kameru prohlásí asi toto: "Celou dobu usilovně pracujeme, jednáme, ani jsme se nestihli najíst, tak si nesu aspoň jeden chlebíček". Způsob vyjádření a dikce a postoj - no, prostě jsem si řekla: Páni, ten chlap je sebestředný, to je narcis! Nesednul mi. Ano, byl to náš současný pan prezident Václav Klaus. Od té doby jsem mnohokrát svůj postoj revidovala, ale mám - li být upřímná, tak se mi zdá, že v mém prvním dojmu bylo leccos skutečného.

Následuje jiný okamžik. V televizním studiu sedí několik lidí, hovoří se o příštích financích a do toho jeden z těch diskutujících pronese úvahu, ve které zcela zásadně a výrazně poplete nuly u jakési důležité hodnoty (všimla jsem si toho ještě dříve, než ho pan Klaus opravil :-). To, jak se onen pohledný diskutující tvářil i tahle "chybka", vzbudilo ve mně pocit, že se jedná o člověka, který cosi předstírá; svým způsobem je nedůvěryhodný. Také na bývalého ministra Petra Millera jsem poté několikrát změnila názor, rozhodně není už tak negativní, ale jakési podstatné zrnko tam pořád cítím.

No, nejhůř se mi bude formulovat poslední "první dojem" z té doby. Ale budiž slyšena i druhá strana, resp. jen se děvenko přihlaš i k tomu, koho máš ráda. Zase nějaká jiná místnost, zdá se mi malá a dokonce s nějakou skříní či čímsi podobným za zády člověka, který hovoří do mikrofonu. Má nějaký obyčejný svetr, zadrhává a mluví pro mne trošku nesrozumitelně. To je Václav Havel? Ten myslitel? Ten bojovník? Můj první dojem - určité zklamání. Divnej intoš. Tady jsem následně nejvíc změnila svůj názor, ovšem od přehnaného uctívání Václava Havla v jeho dřevních dobách coby prezidenta po naprosté zklamání (už ani nevím proč) o pár let později v téže funkci jsem se dostala do fáze, kdy ho mám docela ráda, je mi svou filozofií hodně blízký, ale už vím, že je to normální chybující smrtelník a možná kousek z mého prvního dojmu ho trefil.

P.S. A první dojem po vyhlášení výsledků letošních voleb? Sevření. Neurčité obavy z neznáma. (= Nedobrý pocit z vysokého procenta nejasně profilovaných VV, trošku i TOP 09; smutek nad vypadnutím Zelených a KDU-ČSL; dodatečné přání vyšších procent oběma hlavním rivalům; dobrý pocit z vyřazení či odchodu řady politiků).

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Miroslava Nulíčková

Psát bych zkusila třeba o "našem" zloději, o hlídání vnoučat, o studentech, o pubertě nejmladší dcery; možná o prvních láskách, o nemocech, o nelegálním software, o venčení pejska, o městě, o vlacích, o netopýrech...

Jsem máma, babička, teta, kmotra, manželka, sestra, dcera. A taky kamarádka a bývalá kolegyně. A ještě učitelka (taky bývalá, jsem už důchodce). Nejsem nula, jsem NULI.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Jiří KAMEN: Kinžál
  • Jan PÁSEK: Tančili jsme holanďana
  • Pavla SMETANOVÁ: Pod cypřišem se sklenkou ouza
  • Zuzana ZAJÍCOVÁ: Drsný život zralé ženy
  • Naďa DUBCOVÁ: Nepravidelný deník české rentiérky

Co právě poslouchám

  • Poletíme?